Europski fondovi zamišljeni su kao financijski instrumenti koji podupiru provedbu pojedine politike Europske unije u zemljama članicama. Jedna od najznačajnijih politika je kohezijska politika za koju je Europska unija u financijskom razdoblju 2014. – 2020. izdvojila 376 milijardi eura iz proračuna. U financijskom razdoblju 2007. – 2013. za istu svrhu bilo je izdvojeno 347 milijardi eura.
Kohezijska politika Europske unije financira se iz 3 glavna fonda:
1. KOHEZIJSKI FOND – namijenjen je državama članicama čiji je bruto nacionalni dohodak po stanovniku manji od 90% prosjeka dohotka u Europskoj uniji za financiranje projekata iz područja prometa i okoliša.
2. EUROPSKI FOND ZA REGIONALNI RAZVOJ (EFRR) – za cilj ima jačanje ekonomske i socijalne kohezije u Europskoj uniji te smanjenje razvojnih razlika između njenih regija.
3. EUROPSKI SOCIJALNI FOND (ESF) – potiče zapošljavanje i mogućnosti zaposlenja u Europskoj uniji.
Osim navedenih, u financijskoj perspektivi 2014. – 2020. na raspolaganju su i:
4. EUROPSKI POLJOPRIVREDNI FOND ZA RURALNI RAZVOJ (EPFRR)
5. EUROPSKI FOND ZA POMORSTVO I RIBARSTVO (EFPR)
Ovih pet fondova nazivaju se i Europski strukturni i investicijski fondovi (ESI fondovi). Europski fond za regionalni razvoj i Europski socijalni fond poznati su i pod nazivnom strukturni fondovi.
Povjerite nam pripremu projekta i natječajne dokumentacije potrebne za prijavu Vašeg projekta na neki od natječaja u svrhu dodjele bespovratnih sredstava od strane EU fondova. Sukladno potrebama investiranja pronalazimo adekvatan natječaj koji podržava opće i specifične ciljeve Vašeg projekta. Natječaje objavljuju i sredstva dodjeljuju resorna ministarstva. Trajanje postupka od roka za prijavu do donošenja odluke o dodjeli bespovratnih sredstava je minimalno 3 mjeseca. Ugovor o dodjeli sredstava sklapa se u roku od 30 dana od donošenja odluke o dodjeli bespovratnih sredstava.
Sredstva iz EU fondova se dodjeljuju u svrhu ispunjavanja određenih ciljeva i prema zadanim pravilima što znači da se financiraju projekti koji doprinose razvojnim ciljevima Republike Hrvatske i Europske unije. Stoga je bitno znati da nije moguće financirati baš svaki projekt sredstvima EU fondova, bez obzira na kvalitetu investicije.
Putem EU fondova se u pravilu ne može financirati 100% od iznosa projekta. Investitor sufinancira dio troškova aktivnosti, vlastitim sredstvima ili kreditom banke. Isto tako, investitor financira i sve neprihvatljive troškove (npr. PDV, kamate, amortizaciju itd.). Minimalna i maksimalna potpora koja se može dobiti definirana je uputama za prijavitelje. Dobivena sredstva moraju se koristiti namjenski za troškove nastale tijekom provedbe projekta.
Usluge u okviru EU fondova obuhvaćaju:
- uslugu savjetovanja i izrade projektnih prijava za natječaje iz EU fondova
- uslugu provedbe projekata i izvještavanje prema nadležnim tijelima
- uslugu savjetovanja u provođenju procesa javne nabave